WIĘCEJ
ZALECENIA PRACOWNIA EMG
Badanie EMG wykonuje się w diagnostyce chorób obwodowego układu nerwowego i schorzeń mięśni . W badaniach mięśni jednorazowe sterylne elektrody igłowe wkłuwa się do mięśnia. Badania mięśni (np. diagnostyka SLA, miopatii, uszkodzeń splotu barkowego) wymagają kilkukrotnego wbicia do badanego mięśnia elektrody w formie cienkiej igły-niewielka bolesność. Badanie EMG nie wymaga ze strony pacjenta żadnego przygotowania.
Badania przewodnictwa (nerwów i korzeni rdzeniowych) wykonywane są za pomocą elektrod powierzchniowych przyklejanych do skóry, są niebolesne lub o bardzo niskim dyskomforcie. W dniu badania nie należy używać kremów, balsamów w miejscu badania. Kończyny muszą być ciepłe ( czasem przed badaniem ogrzewamy je wodą) Do badania wkierunku miastenii należy odstawić leki p/miasteniczne(Mestinon,Metylase). Do badania w kierunku tężyczki należy odstawić Mg, Ca.
Przeciwwskazania do badania : ENG : kardiostymulator serca, istnienie w okolicy poddawanej badaniu nie wygojonych ran skóry, metale w miejscu stymulacji EMG : przeciwskazanie względne: zażywanie leków znacznie zmniejszających krzepliwość krwi ( np. Sintrom, Acenokumarol, Eliquis, Pradaxa, Xarelto) lub schorzenia z zaburzeniami krzepnięcia krwi (np. hemofilia). Czas trwania badania EMG zależy od rodzaju wykonywanej procedury i diagnozowanej choroby- wynosi od 20 minut do 1,5 godziny.
Adama Mickiewicza 53, 37-700 Przemyśl
(C) 2020 All Rights Reserved by heenijo_design