×
STOMED LOGO RESPONSYWNE

ENDODONCJA

Gdy ząb zaczyna boleć leczenie kanałowe staje się w większości przypadków niezbędne. Zębina posiada drobne kanaliki, którymi przewodzi do miazgi nieprzyjemne doznania tj. ból na zimne, ciepłe czy słodkie. Miazga to skupisko nerwów i naczyń krwionośnych. Jeżeli proces próchnicowy nie zostanie zatrzymany na etapie szkliwa lub zębiny i dotrze do miazgi, dochodzi do jej stanu zapalnego. Pojawiają się bóle samoistne.  Wtedy niezbędne jest leczenie kanałowe. Na szczęście dzięki regularnym kontrolom w gabinecie jesteśmy w stanie temu zapobiec. A jeśli już się zdarzy konieczność leczenia kanałowego zalecamy znieczulenie miejscowe przed leczeniem, które gwarantuje całkowicie bezbolesne zabiegi .


Leczenie kanałowe ze względu na specyfikę anatomiczną kanałów korzeniowych często stwarza poważne problemy dla lekarza. Należy podkreślić fakt, że dobrze wykonane leczenie kanałowe daje możliwość dalszego funkcjonowania zęba jako całości i często uzupełnień protetycznych opartych na tym zębie. Jest to fundament całego dalszego leczenia tak często niedoceniany. Na dobrze wyleczonym kanałowo zębie możemy wykonać koronę, most lub inne uzupełnienie protetyczne.  Leczenie kanałowe polega  na usunięciu miazgi z komory i kanału /kanałów/ zęba, mechanicznym i chemicznym opracowaniu systemu korzeniowego i w ostatnim etapie - wypełnieniu kanałów specjalnym do tego celu materiałem. Nasza klinika dysponuje endometrem służącym do elektronicznego precyzyjnego pomiaru długości kanałów korzeniowych i radiowizjografią cyfrową, dzięki temu jesteśmy w stanie przeprowadzić prawidłowo leczenie kanałowe.


Najczęstszą przyczyną leczenia kanałowego jest próchnica zębów. Tworzy się zapalenie miazgi zęba, które manifestuje się ostrym i uporczywym bólem zęba. W końcowym etapie może dojść do martwicy i zgorzeli miazgi co z kolei objawia się chorobami tkanek okołowierzchołkowych.

logo Script logo